H3DS-XL
Timer, DIN rail mounting, 17.5 mm, 24-230 VAC/VDC, on-delay, 0.1 s-120 h, SCR output 0.7 A, 2-wire in-line load connection, lockable settings
DIN-rail mounted, standard 17.5mm-width solid state timer range
This broad range of timers includes many functionalities and has a wide AC/DC power supply range. Models with screwless clamp connection available.
- 17.5mm width, modular 45mm
- DIN-rail mounting
- 24-48VDC and 24-230VAC
- 0.1 s to 120 h, 7 ranges
Specifications
| Type | Analog |
| Installation type | DIN Rail |
| Functions | Single function |
| Size | 17.5 mm |
| Terminal | Screw |
| Operating mode | ON Delay (Power ON Start) |
| Output type | SCR |
| Time range | 0.1 s – 120 h |
| Supply voltage AC | 24-230 V |
| Supply voltage DC | 24-48 V |
| Features | 2-wire |













Reviews
There are no reviews yet.