E32-T14 2M
Fiber optic sensor, through-beam, dia 3mm head with lens, long distance, standard R25 fiber, 2m cable
Longer distance fiber sensor heads
With built-in focal lenses the longer distance fiber heads provide enhanced operational stability in dusty environments or long distance applications
- Sensing distance up to 20 m
- Built-in focal lens
- Sizes from dia 2mm to M14
Enhanced sensing distance

Light emission of conventional fibers.

With built-in focal lenses, longer sensing distances can be achieved up to 5 times longer compared to conventional sensors.
Specifications
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Square |
| Width | 10.5 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 25.2 mm |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 4000 mm |
| Cable length | 2 m |


















Reviews
There are no reviews yet.