E32-T11R 2M
Fiber optic sensor, through-beam, M4 head, high flex R1 fibre, 2m cable
Standard cylindrical fiber sensor heads
The standard cylindrical fiber optic sensing heads provide reliable object detection, easy installation and long sensor lifetime for all general applications.
- High-flex fibers and 90° cable exit for cable breakage prevention
- Models with hexagonal back for simplified one-nut mounting
- Sizes M3 to M6
Hi-flex fibers

Hi-flex multicore fibers for flexibility in installation without fiber breakage.
Simple mounting

Models with hexagonal back for simple one-nut mounting.
Fiber breakage prevention

Cable exit shifted by 90° for preventing fiber breakage.
Specifications
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Threaded |
| Size | M4 |
| Diameter sensor | 4 mm |
| Features | Flexible fiber, R1 Bending radius 1 mm |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 1500 mm |
| Cable length | 2 m |
Accessories
| E39-F1 | Long-distance lens unit for E32 through-beam fibers with M2.6 thread |
| E39-F2 | Focal lens, side view unit for E32 through-beam optical fibers |

















Reviews
There are no reviews yet.