E32-LD11R 2M
Fiber optic sensor, diffuse, M6 head, long distance, high flex R1 fiber, 2 m cable
Longer distance fiber sensor heads
With built-in focal lenses the longer distance fiber heads provide enhanced operational stability in dusty environments or long distance applications
- Sensing distance up to 20 m
- Built-in focal lens
- Sizes from dia 2mm to M14
Enhanced sensing distance

Light emission of conventional fibers.

With built-in focal lenses, longer sensing distances can be achieved up to 5 times longer compared to conventional sensors.
Specifications
| Sensing method | Diffuse reflective |
| Shape | Threaded |
| Size | M6 |
| Diameter sensor | 1.5 mm |
| Features | Flexible fiber |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 520 mm |
| Cable length | 2 m |
















Reviews
There are no reviews yet.