E32-T11 2M
Fiber optic sensor, through-beam, M4, 2m cable
Robot application fiber sensor heads
For applications on frequently or fast moving parts, the robot fibers reduce the risk of fiber breakage with a guaranteed operational life of more than 1 million bending cycles.
- Free moving multicore fibers for > 1 mio bending cycles
- Square shapes for easy surface installation
- Cylindrical sizes from dia 1.5 mm to M6
Tested durability

Guaranteed more than 1 mio bending operations.
Fiber breakage protection

Free moving fiber cores prevent fiber breakage and light intensity loss when the fiber is bent.
Specifications
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Threaded |
| Size | M4 |
| Diameter sensor | 4 mm |
| Features | Flexible fiber |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 2000 mm |
| Cable length | 2 m |
















Reviews
There are no reviews yet.