E32-T15YR 2M
fiber optic sensor, through-beam, square side view, high flex R1 fiber, 2m cable
Square shape fiber sensor heads
The fiber heads in square shaped housing provide fast and easy installation on flat surfaces.
- Models with sensing direction in X, Y or Z axis
- 3 or 4mm thick housings for minimal height requirement
- Standard or high-flex fibers
Simple mounting

Space saving and fast mounting without additional brackets
High production accuracy

Precise positioning during manufacturing for 90° optics to achieve minimal tolerance variations in optical output axis angle.
Specifications
| Sensing method | Through-beam |
| Shape | Square |
| Width | 8 mm |
| Depth | 3 mm |
| Height | 15 mm |
| Features | Flexible fiber, R1 Bending radius 1 mm |
| Temperature range | -40-70 °C |
| Sensing distance | 1400 mm |
| Cable length | 2 m |

















Reviews
There are no reviews yet.