Rơ le thời gian Omron H3YN-2-B AC200-230
Rơ le thời gian loại nhỏ, đế tương ứng với rơ le MY
dải thời gian 0.1s đến 10 phút
Thông số kĩ thuật chi tiết
| Rated supply voltage | 200 to 230VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Operating voltage range | 85% to 110% of rated supply voltage |
| Power consumption ( Relay ON ) | Approx. 2.2VA 1.8W (at 230 VAC, 60 Hz) |
| Power consumption ( Relay OFF ) | Approx.1.5VA 1.1W (at 230 VAC, 60 Hz) |
| Reset voltage | 10% max. of rated supply voltage |
| Number of time ranges | 4 |
| Time ranges | 0.1s~1s / 1s~10s / 0.1min~1min / 1min~10min |
| Operating mode | ON delay, Interval, Flicker OFF start, Flicker ON start, Pulse Operation (use in interval mode, connect power supply terminals as pulse operation) |
| Control output (Type) | Time-limit: DPDT |
| Control output (Contact output) | Switching capacities (resistive load (cos (phi) = 1)): 250VAC 5A Minimum applicable load: 1 mA at 5 VDC (failure level: P) |
| Ambient temperature | Operating: -10 to 50℃ Storage: -25 to 65℃ |
| Ambient humidity | 使用時: 35~85% |
| Accuracy of operating time | +/- 1% max.(FS) (+/- 1% +/- 10 ms max. in a ragen of 1 s) |
| Setting error | -10 to 10% +/- 50 ms max. (FS) |
| Reset time | 0.1 s max. (including halfway reset) |
| Influence of voltage | +/- 2% FS max. |
| Influence of temperature | +/- 2% FS max. |
| Insulation resistance | 100 MΩ (at 500 VDC) |
| Dielectric strength | between current carrying terminals and exposed non-current carrying metal parts: 2000 VAC, 50/60 Hz for 1 min (Terminal screw sections are not excluded) between control output terminals and operating circuit: 2000 VAC, 50/60 Hz for 1 min between contacts of different poles: 2000 VAC, 50/60 Hz for 1 min between non-continuous contacts: 1000 VAC, 50/60 Hz for 1 min |
| Impulse withstand voltage | between power terminals: 3 kV between exposed non-current-carrying metal parts: 4.5 kV |
| Noise immunity | +/- 1.5 kV square-wave noise by noise simulator (pulse width: 100 ns/1 us, 1-ns rise) |
| Static immunity | Mulfunction: 4 kV Destruction: 8 kV |
| Vibration resistance (Destruction) | 10 to 55 Hz, 0.75 mm single amplitude each in X, Y, and Z directions for 1 hours |
| Vibration resistance (Malfunction) | 10 to 55 Hz, 0.5 mm single amplitude each in X, Y, and Z directions for 10 min |
| Shock resistance (Destruction) | 1000 m/s**2, 3 times each 6 directions |
| Shock resistance (Malfunction) | 100 m/s**2, 3 times each 6 directions |
| Mechanical life expectancy (relayoutput) | 10000000 operations min. (under no load at 1800 operations/h) |
| Electrical life expectancy (relay output) | 500000 operations min. (5 A at 250 VAC, resistive load at 1800 operations/h) |
| Degree of protection | IP40 |
| External connection method | Plug-in terminal |
| Case color | Munsell 5Y7/1 (Light gray) |
| Weight (Main) | Approx. 50 g |














Reviews
There are no reviews yet.